Még októberben jelent meg az Indexen egy cikk azzal a címmel, hogy „Már csak 5%-on áll az MSZP”. Ez cikk a kormányközeli Nézőpont Intézet mérési eredményeit mutatta be. Meglepően alacsonynak tűnt, még ha tudjuk is, hogy az utóbbi időben csökkent a szocialista párt népszerűsége. A ma megjelent cikkben is teljesen eltérő eredmények jöttek ki például az MSZP és a Jobbik esetében is az Iránytű, a Nézőpont illetve a Republicon közvélemény-kutató cégek mérései között.
A www.kozvelemenykutatok.hu honlapon részletesen lehet látni hónapokra lebontva az egyes intézetek által mért eredményeket. Itt elég nagy eltéréseket látni a különböző cégek mérései között. Elkezdtem gondolkozni, hogy melyik pártnak milyen közvélemény-kutatási eredmények előnyösek.
A Jobbiknak előnyös, ha a Jobbik és az MSZP között minél nagyobb a különbség, hiszen második erőnek, a Fidesz kihívójának próbálják magukat beállítani.
A Fidesznek a választási rendszer sajátosságaiból az az előnyös, ha a kis pártokat, tehát 1-7 százalékos pártokat minél magasabban mérik, hiszen akkor az adott pártot támogatók elhihetik, hogy a pártuk bekerül az Országgyűlésbe, ezért rászavaznak. Abban az esetben, ha az adott párt mégsem éri el az 5%-os küszöböt, akkor azzal a Fidesz jár jól, azok a szavazatok ugyanis elvesznek, nem jár értük mandátum az országos listáról. A Fidesz számára magas mérési adatok jók a győzteshez húzás elve miatt, de a túl magas nem jó, hiszen akkor elkényelmesedhetnek a szavazóik két nyertes választás után. Persze ezt mobilizációs kampánnyal lehet befolyásolni, ahogy ezt folyamatosan teszik a plakátkampánnyal, és feltételezhető, hogy a jövőben is tenni fogják.
Az MSZP-nek az lenne a jó, ha minél nagyobb támogatottságot mérnének az LMP-hez, a DK-hoz képest, hiszen szeretnének a baloldal vezető ereje lenni, tehát nekik a többi baloldali párttól mért különbség a lényeges.
E cikk alapján az Iránytű Jobbikos, a Republicon MSZP közeli, A Nézőpont, illetve a Századvég kormánypárti. Emellett a Publicus MSZP-közelinek tekintethető, itt is említést tesznek róla.
Ahogy említettem a kozvelemenykutatok.hu honlapon megtalálhatóak az intézetek párpreferencia méréseinek eredményei teljes felnőtt népesség tekintetében. És a várakozásoknak megfelelően alakulnak a számok a legtöbb tekintetben. Érdemes nézegetni a méréseket, két dolgot emelnék ki. Az Iránytűnél a Jobbik 17%, az MSZP 6%, A Republikonnál 9%, és 8%. A Republikonnál van a legnagyobb különbség az MSZP és a többi baloldali párt között. Elképsztő különbségek, és legnagyobb részt olyan irányba, hogy az mérő céghez közeli pártnak jó legyen. Egy-két példát lehetne említeni, amely nem ebbe az irányba mutat, de elenyésző.
De ha nem is "pártos" közvéleménykutatásokat készítenek ezek a cégek, csak a véletlen folytán alakulnak ki ezek a különbségek, akkor is felvetődik a kérdés, hogy lehetnek ekkorák az eltérések. A lenagyobb eltérés a Medián és a Publicus mérésben a Fidesz támogatottságát tekintve van, 14 százalékpontnyi különbség. Közel 8 millió a szavazóképes állampolgár, tehát a Publicus szerint legvalószínűbb, hogy a Fidesznek 2,1 millió szavazója lesz, a Medián szerint, pedig 3,2 millió. Több mint 1 millió szavazó különbség. Felvetődik a kérdés, mi értelme van a közvéleménykutatásnak, ha ennyire eltérő eredmények jönnek ki.
Nektek mi a véleményetek erről?
Ha érdekelnek a témák a Politika, Sport és a Gazdaság világából, akkor kattints a Követés gombra vagy kövess Facebookon!